تیکتاک

اپلیکیشن تیک‌تاک (TikTok‎)

اپلیکیشن تیک‌تاک (TikTok‎)

TikTok (تیک تاک) یک شبکه اجتماعی چینی است که از طریق اپلیکیشن ‌های آی‌آواس و اندروید قابل دسترس است. تیک‌تاک ابتدا با عنوان دوئین در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و عرضه آن برای خارج از چین، با عنوان تیک‌تاک و بعد از در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. تیک‌تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک‌ویدئوهای بسیار کوتاه ۳ تا ۶۰ ثانیه‌ای بسازند.

این اپلیکیشن با خرید و تغییر برند اپلیکیشن آمریکایی موزیکال لی در کشورهای غربی شروع به کار کرد. در سال ۲۰۲۰ نگرانی از تهدید امنیت ملی آمریکا و قرارگرفتن اطلاعات مردم آمریکا در دست دولت کمونیست چین باعث شد که دولت آمریکا تهدید به بستن آن در محدوده خاک خود کند. با این‌حال مذاکراتی از سوی شرکت آمریکایی مایکروسافت با طرف چینی آغاز شد تا بخشی از آن توسط طرف آمریکایی خریداری شده و بدین نحو از امنیت داده‌های کاربران اطمینان حاصل شود. ضرب‌الاجل مذاکرات ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ قرار داده شده‌است.در حال حاضر دانلود این برنامه در پلی استور مسدود شده است. توئیتر به جمع خریداران بخش آمریکایی تیک تاک اضافه شد.

مسدودیت تیک تاک در آمریکا

همزمان با تشدید تنش در مناسبات چین و آمریکا شرکت تیک تاک و مالک آن نیز زیر ذره بین قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز در ماه نوامبر ۲۰۱۹ گزارش داده بود که شرکت چینی «بایت دنس» مالک تیک تاک به دلیل خرید شبکه اجتماعی آمریکایی «موزیکال. لی» به بهای یک میلیارد دلار و همچنین نگرانی‌های قانونگذاران آمریکایی در مورد نحوه جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران و ادعاهای مربوط به سانسور از سوی کمیته نظارت بر سرمایه گذاریهای خارجی مورد تحقیق قرار گرفته‌است. این کمیته که زیر نظر وزارت خزانه داری فعالیت می‌کند مسئول بررسی و ارزیابی خطر سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های خارجی برای امنیت ملی آمریکاست.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته بود دولت این کشور در حال بررسی ممنوع کردن فعالیت تیک تاک است و سخنگوی کاخ سفید نیز اظهار کرد اقدامات در مورد شرکت تیک تاک اجرا خواهد شد.

همزمان گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه در مورد احتمال دخالت تیک تاک در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز مارک روبیو، تام کاتن و تعدادی دیگر از قانونگذاران جمهوری‌خواه روز سه شنبه در نامه‌ای از دولت دونالد ترامپ خواستند تهدیدهای ناشی از احتمال دخالت این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بررسی کند.

این قانونگذاران در نامه خود به سانسور مضامین حساس در شبکه اجتماعی تیک تاک از جمله حذف یک ویدئو انتقادی از نحوه رفتار دولت چین با اقلیت ایغور و ادعاهای مربوط به دستکاری و جهت داد دادن بحث‌های سیاسی در این شبکه توسط دولت چین استناد کرده‌اند.

روز چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹، استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، گفت فعالیت تیک تاک، شبکه اجتماعی اشتراک ویدئو در حال بررسی است و وزارت خزانه داری توصیه‌های خود را در اختیار رئیس‌جمهور قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز این اولین باری است که مقامات دولت آمریکا اعلام می‌کنند فعالیت تیک تاک از سوی کمیته نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حال بررسی است. اسیتو منوچین گفت: «فعالیت تیک تاک از سوی کمیته نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در دست بررسی است و ما توصیه‌های خود را در روزهای آینده به رئیس‌جمهور ارائه خواهیم کرد و گزینه‌های مختلف را در نظر داریم.».

دونالد ترامپ نیز روز چهارشنبه پس از سخنان استیو منوچین گفت: «ما در حال بررسی فعالیت‌های تیک تاک هستیم.»

واکنش تیک تاک به مسدودیت

یک سخنگوی تیک تاک گفت نمی‌تواند در مورد تحقیقات کمیته نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی اظهار نظر کند ولی این شرکت «در حال تولید بهترین ساختارهای امنیتی» و ارائه امن‌ترین خدمات به کاربران است. مدتی پیش یک سخنگوی شرکت تیک تاک اظهار کرد با وجود آنکه شبکه اجتماعی ما مخصوص بحث‌های سیاسی نیست «با سرمایه‌گذاری و اقدامات مؤثر سعی می‌کند امنیت این شبکه را تأمین کند و از تجارب سایر شبکه‌های اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری قبلی بیاموزد.».

او افزود: «تیک تاک در حال حاضر سیاست‌های مشخصی در مقابله با انتشار اطلاعات غلط دارد و آگهی‌های سیاسی را نمی‌پذیرد و کنترل مضامینی که در شبکه اجتماعی تیک تاک منتشر می‌شود بر عهده کارمندانی است که در کالیفرنیا کار می‌کنند و تحت نفوذ هیچ قدرت خارجی نیستند.».

دخالت در انتخابات آمریکا

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز در مورد احتمال دخالت این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ماه نوامبر سخن گفته‌اند.

روز سه‌شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز با هشدار به مردم آمریکا در مورد استفاده از این شبکه ارسال ویدئو گفت: «اگر می‌خواهید اطلاعات شما به دست حزب کمونیست چین بیفتد این اپلیکیشن را پیاده کنید.» طبق قوانین داخلی چین «شرکت‌ها موظف به همکاری با فعالیت‌های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود.».

پیشنهاد خرید TikToK توسط مایکروسافت

به نوشته نشریه فوربز، پس از گفت‌وگوی دونالد ترامپ با خبرنگاران مبنی بر بررسی طرح ممنوعیت استفاده از تیک تاک در آمریکا، مذاکرات بین مایکروسافت و شرکت چینی «بایت دَنس»، مالک اصلی این شبکه اجتماعی، به حالت تعلیق درآمد. بعد از مدتی، روز یک‌شنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، وبلاگ رسمی مایکروسافت، در مطلبی جدید از موافقت ترامپ با ادامه مذاکرات برای خرید احتمالی تیک تاک خبر داد.

مدیر عامل شرکت مایکروسافت اعلام کرد در پی جلب موافقت رئیس‌جمهوری آمریکا برای خرید شبکه اجتماعی تیک تاک، مذاکرات این غول فناوری با مالک چینی اپلیکیشن تیک تاک از سر گرفته خواهد شد. خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه، ۱۳ مرداد، خبر داد که رئیس‌جمهوری آمریکا به «بایت دنس» ۴۵ روز مهلت داده تا در مورد فروش این اپلیکیشن به مایکروسافت به نتیجه برسد.

مهلت زمانی برای خرید تیک تاک

روز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت، در صورتی که اپلیکیشن تیک‌تاک تا ۱۵ سپتامبر بخش فعالیت‌های خود را در آمریکا نفروشد، فعالیت این شبکه در ایالات متحده ممنوع خواهد شد. رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه گفت، من مهلت تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ را تعیین کردم، در این مقطع زمانی فعالیت این اپلیکیشن در ایالات متحده متوقف خواهد شد. دونالد ترامپ تصریح کرد: من این را خواهم بست، مگر این که مایکروسافت یا یک شرکت دیگر قادر باشد آن را بخرد و به توافق برسد. او در ادامه اضافه کرد که به دلایل امنیتی نباید اجازه داد توسط «چین کنترل شوید.».

واکنش چین به اظهارات ترامپ

روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹، یک روز پس از آن که رئیس‌جمهور آمریکا فشار را بر اپلیکیشن چینی تیک‌تاک افزایش داد و برای فعالیت آن شرط گذاشت، چین این کشور را به «قلدری» متهم کرد. به نقل از سخنگوی وزارت خارجه چین، موضع‌گیری رئیس‌جمهور آمریکا «خلاف اصول اقتصاد بازار و اصول شفافیت و عدم تبعیض» است. این مقام چینی اقدام آمریکا را «چیزی جز قلدرمآبی» ندانسته‌است. وانگ وِن‌بین در ادامه دولت ترامپ را متهم کرد که «بدون ارائه مدرک… و بدون دلیل بر بعضی از شرکت‌های غیر آمریکایی فشار می‌آورد».

تحریم مالکان تیک‌تاک

شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، با صدور فرامانی اعلام کرد که از یک ماه و نیم دیگر انجام معامله میان آمریکایی‌ها با شرکت‌‌های چینی مالک اپلیکیشن‌های «تیک‌تاک» و «وی‌چت» ممنوع است. این ممنوعیت که از ۴۵ روز آینده بعد از ۱۶ مرداد ۱۳۹۹، شروع می‌شود شامل دو شرکت «بایت دانس» و «تنسنت» خواهد شد و بر اساس آن مجوزهای این دو شرکت برای کاربرد اپلیکیشن‌های یادشده در آمریکا اجازه تمدید ندارند.

ترامپ در فرمان خود عنوان کرد که اپلیکیشن تیک‌تاک می‌تواند در کمپین‌های دروغ‌پراکنی به سود حزب کمونیست چین به کار گرفته شود و از این رو ایالات متحده «باید به منظور حفاظت از امنیت ملی ما دست به اقدامی تهاجمی علیه مالکان تیک‌تاک بزند». رئیس جمهوری آمریکا در فرمان دیگری گفت، اپلیکیشن وی‌چت «به شکل خودکار بخش بزرگی از اطلاعات کاربران خود را ضبط می‌کند که این گردآوری اطلاعات این اجازه را به حزب کمونیست چین می‌دهد که به اطلاعات شخصی و حقوقی آمریکایی‌ها دسترسی داشته باشند».